Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Fındık Üreticilerine Don Uyarısı

11 ŞUBAT 2021

2020 yılı sonbahar ve 2021 yılı Ocak ve Şubat aylarında başta Karadeniz Bölgemiz olmak üzere yurdun birçok kesiminde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve ağaçların baharı beklemeden erken tomurcuk vermeye başlaması, zirai don endişesini de beraberinde getirdi.

Konu ile ilgili olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın yaptığı açıklamada; “Bölge Birliğimize bağlı Samsun ve Ordu illerimizde ağırlıklı üretimi yapılan fındık ürünü özelinde, maalesef bazı fındık bahçelerinde daha şimdiden tomurcuklanmanın başladığı gözlemliyoruz. Havaların bir süre daha bu şekilde daha devam etmesi halinde gözenekler patlayacak ve yapraklar açmaya başlayacaktır. Mevsim normalleri üzerinde seyreden havaların önümüzdeki günlerde bir anda soğuması halinde ise maalesef yaprak açmış fındığımız don riski başta olmak üzere birçok doğal afet karşısında savunmasız kalacaktır.

Bu nedenle fındık üreticilerimizin ürünlerini başta don riski olmak üzere diğer doğal afetlere karşı TARSİM bitkisel ürün sigortası yaptırması büyük önem arz etmektedir. Fındıkta poliçe son kabulü 11 Mart’ta sona ermektedir. Üstelik poliçede belirtilen teminatlar poliçe tanziminden 7 gün sonra başlamaktadır.

Bu sebeple üreticilerimizi vakit kaybetmeden TARSİM sigortası yaptırarak ürünlerini güvence altına almak ve %17’ e varan faiz indirimli kredilerden faydalanmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerine bekliyoruz.” Dedi.