Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Tarım Kredi’den Üreticilere Sözleşmeli Üretim Çağrısı

2 EKİM 2020

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği’nce önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da çeltik alımı gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Bölge Birliğinin faaliyet alanındaki Samsun, Sinop ve Amasya illerindeki kooperatifler aracılığıyla, kooperatif ortağı çeltik üreticilerinden 2020 yılında sözleşmeli üretim yoluyla çeltik alımı yapılacak.

Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin Bafra’da bulunan çeltik fabrikasına sevk edilen çeltikler burada işlenip paketlenerek ülkemiz genelinde Tarım Kredi Kooperatif Marketler başta olmak üzere çeşitli kanallardan tüketiciyle buluşuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın,“Tarım Kredi Kooperatifleri olarak diğer tüm ürün alımlarında olduğu gibi çeltik alımında da ana misyonumuz üretici ve tüketici lehine fiyat istikrarı sağlamak. Çeltik alımında sözleşmeli üretim modelini uygulayarak Kooperatiflerimizle sözleşme yapan üreticilerimize açıklanan çeltik alım fiyatları üzerinden ton başına 100 TL ilave prim ödeyeceğiz. Bu durumdan, sözleşmeli üretim yapan Kooperatif ortaklarımız gayet memnun. Bu yıl çeltik alımımızı daha fazla tabana yayarak ihtiyacımız olan çeltiğin tamamı için sözleşmeli üretim modelini uygulamak istiyoruz“ dedi.

Sözleşmeli üretimin ülkemiz için önemine dikkat çeken Apaydın; “Sözleşmeli üretim modeli; üretici açısından satış riski olmadan ürününü pazarlaması, tüketici açısından gıda arz güvenliği, tarımsal endüstri açısından ise rekabet gücünü arttırıcı nitelikteki hammadde tedariki için son derece önemlidir. Sözleşmeli üretim modeli, ‘neyi, nerede, kiminle, nasıl üreteceğiz?’ sorularına cevap bulan planlı üretim sürecini kapsamaktadır” dedi.

Ayrıca, sözleşmeli üretim ile tohumun ekilişinden başlayarak ürünün tüketicinin sofrasına gelinceye kadar tüm süreçlerin takip edildiğini ifade eden Apaydın, “2020 yılı içerisinde sözleşmeli çeltik üretimi yapmak isteyen üreticilerimizin bütün ürününe talibiz. Bu kapsamda sözleşme imzalamak isteyen üreticilerimizin 5 Mayıs 2020 tarihine kadar Kooperatiflerimize başvurması veya telefonla ulaşması yeterli olacaktır” dedi.