Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Zirai İnsansız Hava Aracı Projesi için imzalar atıldı

20 NİSAN 2021

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanarak TKDK Samsun İl Koordinatörlüğüne sunulan Zirai İnsansız Hava Aracı projesi için imzalar atıldı. İlk etapta 4 kooperatif sahasında 8 adet ZİHA ilaçlama yapacak.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Teknopark işbirliğiyle hazırladığı Çeltik Tarlalarının Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) ile İlaçlanması projelerinin sözleşmeleri düzenlenen törenle imzalandı. Törene TKDK Samsun İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Erol Apaydın, Bölge Müdür Yardımcısı Harun Murat Çakın ve kooperatif yetkililerinin katıldı. İmzalanan sözleşmeler ile birlikte toplam 8 adet ZİHA, Samsun Bölge Birliğine bağlı Gökçeboğaz, Çetinkaya, İkiztepe, Alaçam Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına hizmet vermeye başlayacak.

Etkin ilaçlama yapılacak

Projenin konvansiyonel yöntemler ile yapılan bitki koruma uygulamalarının olumsuz yönlerini azaltmak ve yüksek ilaçlama maliyetlerini asgariye indirmek için geliştirildiğini belirten Samsun Bölge Müdürü Apaydın, “Drone teknolojisi ile başta çeltik üretim alanları olmak üzere birçok tarla ve bahçe bitkisinin zararlılara karşı korunması düşük maliyet ve teknolojinin yardımıyla daha etkin bir şekilde sağlanacak.” dedi.

Tarım Kredi teknoloji şirketi TARNET'in Tarım Teknolojileri ve Ar-Ge çalışmaları sonucu özgün iş modeli ve teknolojik altyapısı geliştirilen ZİHA teknolojisi ilk uygulama denemeleri 2020 yılında Samsun’un Bafra ve Terme ilçelerinde gerçekleştirilmişti.